Бюлетень Мережі партнерства Україна-НАТО

БЮЛЕТЕНЬ
МЕРЕЖІ ПАРТНЕРСТВА УКРАЇНА-НАТО

[# 3]

НОВИНИ ЗАКОНОДАВСТВА З ПИТАНЬ ЄВРОАТЛАНТИЧНОЇ ІНТЕГРАЦІЇ
ПОСТАНОВА

від 2 березня 2009 р.  № 116, Київ

Про затвердження Цільового Плану Україна – НАТО на 2009 рік

Президент України своїм указом від 2 березня 2009 №116 з метою дальшої реалізації положень Хартії про особливе партнерство між Україною та Організацією Північноатлантичного договору, виконання схваленого під час засідання Комісії Україна – НАТО 22 листопада 2002 року Плану дій Україна – НАТО, а також забов’язань України як держави – учасниці Програми «Партнерство заради миру» і пріоритетних завдань у рамках Інтенсифікованого діалогу між Україною та  НАТО з питань членства та відповідних реформ, започаткованого на Вільнюському засіданні Комісії Україна – НАТО 21 квітня 2005 року, доручив Кабінету Міністрів України забезпечити виконання заходів Цільового плану Україна – НАТО на 2009 рік.

Даним актом глава держави зобов’язав центральні органи виконавчої влади, відповідальні за реалізацію цього плану, щоквартально подавати звіти про стан його виконання до Національного центру з питань євроатлантичної інтеграції України та Міністерства закордонних справ України, що мають узагальнюватись ними і доводитись до Кабінету Міністрів України для наступного інформування Президента України.

Водночас на Державний комітет телебачення та радіомовлення України за участі Національного центру з питань євроатлантичної інтеграції України, Міністерства закордонних справ України, інших ценральних та місцевих органів виконавчої влади, причетних до виконання Цільового плану, покладається регулярне інформування громадськості про хід та підсумки здійснення заходів співробітництва України з НАТО.

ДІЯЛЬНІСТЬ МЕРЕЖІ ПАРТНЕРСТВА УКРАЇНА – НАТО

Виборча нарада з питань планування діяльності Мережі Партнерства Україна  - НАТО на 2009 рік
Мережа партнерства Україна-НАТО щодо підвищення обізнаності громадянського суспільства започаткована з метою розвитку експертного середовища для співпраці з сектором безпеки, сприяння євроатлантичній інтеграції України та партнерству між громадськими організаціями України та країн-членів НАТО. Під час зустрічі, яка відбулася 27 січня 2009 року, розглядався план допомоги українському недержавному сектору більш ефективно сприяти розробці та удосконаленню національної політики безпеки і оборони, обговорювались спільні проекти діяльності Мережі Партнерства Україна – НАТО щодо євроатлантичної інтеграції України в рамках виконання Плану дій Україна-НАТО на 2009 рік.

Академія НАТО: „НАТО – Альянс цінностей та солідарності”

24-26 лютого 2009 року в селищі Літки, що під Києвом відбулася друга Академія НАТО „НАТО – Альянс цінностей та солідарності”. Організатори заходу – Громадська ліга  Україна-НАТО, Атлантична рада України, Асоціація Атлантичного Договору Данії, Центр інформації та документації НАТО в Україні. Академія традиційно зібрала найактивніших представників державних інститутів України та громадських організацій євроатлантичного спрямування з різних регіонів України, які зацікавлені в подальшому поширенні інформації з питань євроатлантичної безпеки в українському суспільстві. У заході взяли участь державні службовці, представники облдержадміністрацій, райдержадміністрацій, представники сектору безпеки держави, зокрема ВМС України, СБ України, представники громадських організацій, студенти. Вітаючи учасників Голова Громадської ліги Україна-НАТО Сергій Джердж зауважив, що подібні заходи дозволяють розширити мережу  інформаційних євроатлантичних центрів по всій Україні. Перед слухачами Академії також виступили Голова ААД Данії Тролс Фролінг та його заступник Іван Андресен, політичний радник посольства Угорщини в Україні Лайош Сабо, президент Атлантичної ради України Вадим Гречанінов, радник, заступник Посла Словацької Республіки в Україні пані Катарина Ковачева, представник Національного центру з питань євроатлантичної інтеграції Володимир Фурашев, та ін. Під час засідань було висвітлено основні проблеми та перспективи євроатлантичної інтеграції України, актуальні процеси в міжнародних відносинах та внутрішній політиці України.

Робоча нарада: «Національна безпека України в XXI столітті»

11 березня 2009 року відбулася робоча зустріч членів Мережі партнерства Україна – НАТО щодо підвищення обізнаності громадянського суспільства на тему: «Національна безпека України в ХХІ столітті», що проходила за сприяння Центру Разумкова. Головною метою зустрічі було продовження роботи, розпочатої у жовтні 2008, із стратегічної оцінки стану національної безпеки України, підготовка більш детальних пропозицій стосовно можливих заходів за пріоритетними напрямами діяльності у сфері національної безпеки, рекомендацій стосовно можливих шляхів співробітництва між Україною та зарубіжними партнерами, у т.ч. з НАТО з метою успішної реалізації запропонованих заходів. Зокрема під час програми обговорювалися питання у сфері «Безпекового середовища» та «Практичних рекомендацій».

Відеоміст КИЇВ-ВАРШАВА на тему: «Майбутнє НАТО»

12 березня 2009 року в рамках програми Варшавського трансатлантичного форуму  відбулося обговорення майбутнього НАТО між українськими та польськими активістами атлантичної інтеграції. Захід відбувся в приміщенні Національної академії державного управління при Президентові України. Телеміст організований спільно українською та польською стороною за сприяння Міністерства закордонних справ України, Громадської ліги Україна-НАТО, Атлантичної ради України, Молодіжного центру Атлантичної ради України, Національної академії державного управління при Президентові України. Від польської сторони – Євроатлантична Асоціація Польши, Варшавський Університет, Атлантична Рада США, Центр Міжнародних Відносин, Міністерство Оборони Польши. Основні теми, які розглядалися під час проведення телемосту: 10-річчя першого розширення НАТО (Польща, Чехія, Угорщина); що змінилось в Польщі за 10 років перебування в НАТО; реалізація української державної політики співробітництва з НАТО; економічні та соціальні аспекти співробітництва України з НАТО; безпека через науку - важливий елемент співпраці України з НАТО; безпека – як фактор об’єднання країни.

Варшавський трансатлантичний форум – захід спрямований підсумувати 10-річний досвід перебування нашого західного партнера у структурах НАТО.

По матеріалам засідання провідних українських і зарубіжних експертів у рамках Мережі партнерства Україна – НАТО щодо підвищення обізнаності громадянського суспільства
Декларація Бухарестського саміту про перспективи України з набуття членства в НАТО та незмінність стратегічного зовнішньополітичного курсу держави на європейську та євроатлантичну інтеграцію забезпечують перспективи стратегічної стабільності для України. Водночас, виникають ризики стратегічної вразливості. З метою мінімізації тривалості та рівня цих ризиків важливим є питання збереження темпів євроатлантичної інтеграції України, більш активне співробітництво з країнами НАТО, що сприятиме здатності України протидіяти викликам.

Пропозиції

  • Поглибити рівень дискусії на рівні Україна – НАТО зі стратегічних питань європейської та євроатлантичної інтеграції України, що допомогла б зменшити невизначеність у відносинах України з Альянсом та знизити рівень напруженості їх відносин з Росією.
  • Підвищити ефективність взаємодії за існуючих форматів співробітництва з метою їх наближення до рівня ПДЧ (замість акцентування уваги на термінах початку ПДЧ).
  • Ініціювати довго- та короткострокові проекти співробітництва, що могли б уже найближчим часом дати результати і продемонструвати широкій громадськості прояви вигідного співробітництва.
  • Стимулювати участь недержавного сектору у формуванні та оцінці виконання політики національної безпеки, а також з метою формування порядку денного діалогу Україна – НАТО, використовуючи Мурежу партнерства Україна – НАТО.
Можливі напрями такої діяльності:
  1. Оцінка виконання Плану дій Україна – НАТО і Щорічних Цільових програм;
  2. Активна участь у проведенні оглядів сектору безпеки, незалежний аналіз планів реформ структур безпеки;
  3. Незалежна якісна оцінка реалізації Стратегії національної безпеки;
  4. Створення в Україні міжнародної школи стратегічного менеджменту у секторі безпеки;
сайт создан компанией